bios چیست

یکى از متداول ترین کاربردهاى Flash memory در سیستم ابتدایى ورودى ‎/ خروجى (basic input/output system) کامپیوتر است که معمولاً به BIOS شناخته مى شود. وظیفه BIOS که تقریباً روى هر کامپیوترى وجود دارد،آن است که مطمئن شود تمام قطعات و اجزاى سخت افزارى یک کامپیوتر در کنار یکدیگر به درستى کار مى کنند . هر کامپیوترى در قلب خود براى پردازش درست اطلاعات شامل یک
میکروپروسسور است . میکروپروسسور قسمت سخت افزارى کار است. براى انجام درست کار ، به نرم افزار نیز احتیاج است. هر کاربرى با دو نوع نرم افزار آشنا است:سیستم عامل و نرم افزارهاى

کاربردى. BIOS نوع سوم نرم افزارى است که کامپیوتر شما براى اجراى درست به آن نیازمند است.

BIOS چه کارى انجام مى دهد:

نرم افزار BIOS مجموعه اى از وظایف مختلف را بر عهده دارد، ولى مهم ترین آنها اجراى سیستم عامل است. وقتى یک کامپیوتر روشن مى شود، میکروپروسسور سعى مى کند اولین دستورات را اجرا کند. ولى نکته در این است که این دستورات باید از جایى به میکروپروسسور اعلام شود. گرچه سیستم عامل روى هارد وجود دارد، ولى میکروپروسسور نمى داند اطلاعات در آنجاست. BIOS دستورات اولیه را براى این دسترسى به میکروپروسسور اعلام مى کند.

برخى دیگر ازکارهایى که BIOSانجام مى دهد، عبارتند از:
ـ امتحان آن که تمام سخت افزارها روشن هستند، به جهت مطمئن شدن که همه چیز درست کار مى کند.
ـ فعال کردن BIOSهاى احتمالى سایر سخت افزارها
ـ مدیریت ابزارهاى ورودى و خروجى کامپیوتر به صورتى که سیستم عامل بتواند با آنها کار کند، مثل کیبورد و مانیتور.

BIOS نرم افزار مخصوصى است که دسترسى سخت افزارهاى مختلف را براى سیستم عامل شما مهیا مى کند. معمولاً این نرم افزار روى یک چیپ Flash memory روى motherboard ذخیره مى شود، ولى ممکن است نوع چیپ از مدل هاى دیگر (Read Only Memory) ROM نیز باشد.

اولین کارى که یک BIOS انجام مى دهد، چک کردن اطلاعاتى است که روى یک رم 64 بیتى که در چیپ CMOS قرار دارد. COMS اطلاعات دقیقى مربوط به سیستم شما را ارائه مى کند و بر اساس تغییرات، سیستم شما نیز قابل تغییر نیز هست.

هر گاه کامپیوتر خود را روشن مى کنید، اولین چیزى که مى بینید، عملیاتى است که نرم افزار شما انجام مى دهد. در بسیارى از کامپیوترها، BIOS اطلاعاتى مثل حجم حافظه رم، نوع هارد و غیره را نمایش مى دهد.

یکى دیگر از کارهایى که BIOSانجام مى دهد، فعال کردن کارت گرافیکى است. بعد از آن چک مى کند که آیا کامپیوتر reboot شده است و یا تازه روشن شده است.

اگر تازه روشن شده باشد، رم با نوشتن و خواندن اطلاعات از تمام آدرس هاى حافظه چک مى شود. بعد از آن پورت هاى مختلف (USB,PS/2) براى وجود کیبورد و موس چک مى شوند وبعد از آن به دنبال کارت هاى PCI مى گردد. اگر در این مرحله مشکلى وجود داشته باشد، BIOS آن را به صورت بوق هاى متوالى و یا به صورت متنى به اطلاع کاربر مى رساند.

بعد از این مرحله است که اطلاعاتى مثل CPU، فلاپى و هارد، رم، نسخه و تاریخ BIOS، نمایش داده مى شوند.

بعد از این مرحله نوبت به چک کردن ابزارهایى است که در CMOS به عنوان ابزارهاى boot معرفى شده اند. منظور از boot پروسه اجراى سیستم عامل است. BIOS سعى مى کند که به ترتیب از اولین ابزار براى boot کردن استفاده کند.

شما به عنوان کاربر مى توانید وارد CMOS شده و آن را تغییر دهید. براى این کار معمولاً در همان ابتدایى که کامپیوتر روشن مى شود باید یک دکمه به خصوص را فشار داد که معمولاً Delete است.

برخى از بخش هاى استانداردى که در هر CMOS دیده مى شوند عبارتند از: تاریخ و روز سیستم، ترتیب Boot، تنظیمات مربوط به هارد، درایو CD و فلاپى درایو، گذاشتن اسم رمز براى کامپیوتر و مدیریت انرژى.

در اعمال تغییرات دقت کنید، چرا که یک تغییر غلط ممکن است باعث شود کامپیوتر bootنشود و یا یکى از اجزاى آن کار نکند. بعد از اعمال تغییرات ذخیره تغییرات را فراموش نکنید، ضمن آنکه معمولاً مى توان حالات BIOS را به حالت default برگرداند. باترى ساعتى که معمولاً روى motherboard کامپیوتر قرار دارد، این تغییرات را مى تواند براى سال ها در CMOS نگهدارى کند.

به روزرسانى BIOS: معمولاً لازم است هر از چند یکبار BIOS کامپیوتر خود را ارتقا بدهید. این امر با توجه به سخت افزارها و استانداردهاى جدیدى که ارائه مى شود لازم است. براى این کار اولاً نسخه BIOS خود را شناسایى کنید و سپس به وب سایت سازنده motherboard بروید و به دنبال نسخه جدیدتر BIOS مربوطه بگردید. معمولاً براى نوشتن BIOS جدید لازم است یک نرم افزار خاص دیگر نیز داشته باشید که آن هم معمولاً از همان سایت قابل downloadاست. این دو را روى یک فلاپى ریخته و دستگاه را با استفاده از آن boot کرده و با استفاده از نرم افزار مربوطه BIOS را به روز کنید. باز هم دقت کنید که اشتباه در این مرحله نیز مى تواند به عدم کارکرد کامپیوتر منجر شود. در هر حال حتماً از BIOS قبلى خود یک پشتیبان تهیه کنید.

/ 0 نظر / 3 بازدید