قاصدک عشق

اموزش تعمیرات موبایل

قسمت اول آموزش تعمیرات موبایل

در این صفحه آموزش مقدماتی و حرفه ای تعمیرات موبایل را بر اساس دانسته های خودم در سایت میگزارم ولی بیشتر این مطالب جنبه ی عمومی داشته و برای  افزایش دانش شما بسیار مفید است.

نخستین مفهوم در مدارهای الکترونیکی مفاهیم مربوط به جریان و ولتاژ در مدار است . منبع تغذیه به عنوان منبع الکترون است و با عبور این الکترون ها از قطعات مختلف خاصیت های متفاوتی به وجود می اید.

شدت و مدت دریافت الکترون از منبع را جریان گفته و با I  (آی ) نشان می دهند و واحد آن آمپر ساعت (AH) است .

مقاومت: در مدارهای الکترونیکی و مباحث عمومی الکترونیک اولین و بیشترین قطعای که مورد برسی قرار میگیرد مقاومت است.در طراحی یک مدار الکترونیکی هر واحد مدار برای کار ممکن است نیاز به یک ولتاژ خاص داشته باشد و لی منبع تغذیه فقط یک ولتاژ ثابت در خروجی دارد و برای راه اندازی هر واحد با همان منبع تغذیه ولتاژ های مختلفی ایجاد کرد که اگر ما بسته به نیاز آن واحد مقاومت مناسب را در سر راه آن قطعه قرار دهیم می تواند ولتاز لازم را پس از تقییر به آن واحد برساند.

قانون اهم: برای برسی میزان مقاومت مناسب برای یک واحد وشناسایی مقاومت ها و محاسبه میزان افت جریان باید  از قانون اهم کمک گرفت .توسط روابط موجود میان ولتاژ و جریان و اهم میتوان اهم مقاومت را محاسبه کرد.      V=IR

این قانون بیان میکند که جریان عبوری I از هر قطعه به مقاومت R باعث ایجاد ولتاژی به انداز V  در دو سر آن قطعه خواهد شد.

در موبایل انواع مقاومت ها وجود دارد و طراهان برای سهولت کار و کاهش تراکم چند مقاومت را در یک بسته قرار داده اند .

نکته : در مدارهای الکترونیکی به قطعه هایی که پا یه ای قابل دیدن دارند و یا نصب انها به صورت سطحی انجام شده است SMD گفته میشود.

برای مشخص کردن اهم در مقاومت های SMD  از کد های کوچک روی مقاومت استفاده میشود و چون خیلی کوچل هستند با چشم غیر مصلح دیده نمی شوند.

برای مثال روی مقاومتی عدد 223 درج شده است ما دو عدد اول را در نظر میگیریم و به اندازه عدد سوم صفر جلوی دو عدد دیگر میگزاریم.223=22000 اهم

جمپر: به معنی پل ارتیاطی است و برای متصل کردن قطعلت به یک دیگر بدون برخورد با خطوط دیگر است.  در بورد موبایل به دلیل تراکم زیاد خطوط ارتباطی لازم است برد به صورت چند لایه باشد در این صورت میتوان لایه های مختلف به نحوی که این خطوط روی برد گوشی مشخص نشود.برای اتصال بین این لایه ها از سوراخ های ریزی استفاده میشود که به آن متالیزه گفته میشود.

برای تست مقاومت از دستگاهی به نام مولتی متر استفاده می شود .برای این کار باید اول مولتی متر را تنظیم کنیم .برای این کار پروپ ها (سیم های مخصوص موتی متر)به مولتی متر وصل میکنیم جای صحیح آنها در مولتی متر در حفره مشکی که با com مشخص میشود و حفره قرمزی که با حروفV،MA،Ω شناخته شده است قرار دارد.حال باید کلید گردان را روی مولتی متر قرار داد.

تست اتصال: برای تست کردن اتسال بین دو نقطه در خطوط یا متا لیزه ها هم می توان از مولتی متر استفاده کرد .برای این کار کلید گردان مولتی متر را روی علامت Ω که یک بلند گوی کوچک هم کنار آن وجود دارد قرار میدهیم حالا پروپ ها را به دو سر مسیر وصل می کنیم اگر مسیر سالم باشد و اتصال برقرار شود دستگاه بوق میزند.

نکته : برای اندازه گیری مقاومت های کمتر از یک اهم امکان خطا زیاد است زیرا خود پروپ ها داری مقاومت هستند. برای اندازه گیری مقاومت این مقاومت ها باید اول تاثیر سیم ها از مقاومت کم شود.

خازن: خازن وسیله ایست که استفاده از ان در مدار های الکترونیکی مهم است و کاربردهای مختلف دارد .از خازن در مدارهایی که ولتاژ DC دارند به عنوان یک ذخیره کننده نیرو استفاده میشود .و در مدارهایی که ولتاژ AC دارند به عنوان یک فیلتر یا کوپلاژ ( اتصال دهنده دو واحد به یکدگر )استفاده می شود .خازن دارای دو فاکتور است 1- ظرفیت که با C  نمایش داده میشود2- ولتاژ قابل تحمل.

ظرفیت خازن میزان الکترون هایی است که میتواند ذخیره کند که با F  نمایش داده میشود و فاراد می خوانند. برای تطبیق امپدانس در آنتن و آنتن سوییچ باید بگویم که چون امپدانس خروجی آنتن بسیار کم است و از طرفی امپدانس ورودی آنتن سوییچ زیاد است.

خازنها از دو نوع پلاریته دار و بدون پلاریته هستند خازن های پلاریته دار قطب دار هستند و هنگام اتصال به مدار لازم است قطب های منفی و مثبت آنها رعایت شود و خازن های بدون پلاریته بدون قطب هستند.

برای خواندن خازن های کد دار که با کد ظرفیت شان نشان داده می شود به همان روش مقاومت عمل می کنیم با این تفاوت که باید بر حسب پیکو فاراد بخوانیم.

سلف : سلف ها یا همان سیم پیچ ها قطعه ای است که بیشتر از آن در مدارهای فرکانسی استفاده میشود .مداری مانند ارسال و دریافت موبایل.از سلف می توان به عنوان یک ذخیره کنده ولتاژ یا به عنوان یک فیلتر و یا به عنوان تطبیق دهنده امپدانس ( مقاومت معادلی که در ورودی یا خروجی یک مدار دیده می شود ) دو مدار با یکدیگر استفاده میشود.  روش تست سلف همانند روش تست مسیر است .سلف در نقشه با علامت L  نمایش داده میشود و واحد آن H (هانری) است.

نیمه هادی ها : نیمه هادی ها عملکردشان به  شرایطی وابسته است که اگر آن شرایط مهیا باشد عمل میکند . نیمه هادی ها دو نوع دارند 1- نگاتیو با علامت N ( منفی)2- پزیتیو با علامت P  ( مثبت )

دیود: دیود ها قطعاتی هستند با کنار هم گذاشتن یک نیمه هادی مثبت و یک نیمه هادی منفی تشکیل می شود و با علامت D نمایش می دهند.دیود ها دارای دو پایه ی آند و کاتد  هستند که پایه کاتد با یک خط بر روی بدنه مشخص می شود.

دیودها انواع مختلفی دارند . 1- دیود یکسو کننده : این دیود فقط جریان را از یک سو عبور میدهند و مانع بازگشت جریان می شوند.کار برد اصلی این دیود ها به عنوان مبدل برق AC  به DC است.برای تست دیود یکسو کننده کافی است مولتی متر را به دو پایه دیدو متصل کنیم.سپس باید عددی بین 1000-100 نشان داده شود یا بی نهایت نشان داده شود( معمولاً مولتی متر ها عدد یک را نشان می دهند )که با تعویض پروپ ها باید جای آنها تغییر کند. 2- دیود های تثبیت کننده ( زینر)  کاربرد این نوع از دیود برای تثبیت ولتاژ در مدار است . این دیود ها در مدار به صورت معکوس بسته می شوند و جریان از کاتد وارد شده و از آند خارج می شود ولی عبور این جریان بسته به شرایطی است. شرط این کار رسیدن ولتاژ به حد معینی است.مشخصه این نوع دیود ها ولتاژی است ه روی آنها نوشته شده است .3- دیود های نورانی : ازاین دیود ها که با نام LED نیز خوانده می شوند به عنوان یک مولد نور در صفحه کلید یا صفحه نمایشگر گوشی استفاده میشود.

ترانزیستور: قطعاتی هستند بیشتر به صورت سه پایه در انواع مختلف و با کاربرد های متفاوت که ما در موبایل با دو نوع از آن سر و کار داریم.1- ترانزیستورNPN (منفی) 2-ترانزیستورPNP ( مثبت ) . از ترانزیستور برای تقویت کننده و سوییچینگ استفاده می شود. تست یک ترانزیسنور مانند تست یک دیود است.

نکته : در موبایل قطعه ی دیگری مانند ترانزیستور است که آنها دیود های پنج پایه هستند برای شنا سایی آنها باید توجه ذاشت که علامت اختصاری دیود در نقشه D است و علامت ترانزیستورQ  یا TR است.

IC  : آی سی ها مدارهایی هستند که داخلشان قطعات با یک ترکیب درست قرار گرفتند.

نکته : به قطعاتی که پایه های آنها از اطراف بیرون آمده باشد DSM و قطعاتی  که پایه های آنها در زیر قطعه است BGA گفته می شود.

فصل 2

بلوک دیاگرام کل موبایل

موبایل انواع بلوک ها را دارد که به شرح زیر است:

1- واحد RF

2- واحد AF

3- واحد MCU

4- واحد UI

5- واحد منبع تغذیه و شارژینگ

بلوک RF  :این بلوک متشکل از قطعاتی است که وظیفه آن ها ارتباط دادن گوشی به BTS  است.

نکته : BTS  تجهیزاتی است که وظیفه برقراری ارتباط رادیویی از تلفن به شبکه را بر عهده دارد. در حقیقت فرستنده ها و گیرنده های کوچکی هستند در سطح شهر که به کمک آنها مشترکین آنتن دهی می شوند.

در حقیقت بلوک RF فرکانس را از BTS دریافت کرده سپس اطلاعات را از روی آنها جدا کرده و به واحد های دیگر موبایل می دهد.فرکانس هایی که در فضا منتشر می شوند به دلیل داشتن برد مناسب و پهنای باند زیاد باید مقدارشان بالا باشد .زمانی که این فرکانس ها به گوشی موبایل می رسد لازم است به فرکانس کمتری تبدیل شود تا گوشی بتواند از آنها استفاده کند. به این فرکانس قبل از تبدیل RF و بعد از تبدیل IF می گوییم وظیفه تبدیل در گوشی به وسیله واحد RF  است.

بلوک AF :بلوک AF  وظیفه تبدیل کردن اطلاعات دریافتی از واحد RF را به صدا بر عهده دارد . همچنین صدایی که از موبایل به BTS باید منتقل شود ، قبل از ارسال وارد واحد AF شده که پس از یک سری تبدیلات و آماده سازی از طریق واحد RF  منتقل می شود.در حقیقت واحد AF رابط بین کاربر موبایل و واحد RF است. این واحد از یک طرف به میکروفون و بلند گو متصل است و از طرف دیگر به بلوک RF .

بلوک MCU : کنترل عملکرد بلوک های گوشی بر عهده ی این بلوک است .این واحد از قطعاتی مثل آی سی پردازشگر و حافظه تشکیل شده است.

بلوک UI : بلوکی است که رابط کاربر نیز گفته میشود وظیفه آن اعلام کلیه اعلام کننده ها مانند زنگ ، ویبره و، LED های صفحه کلید است.

بلوک منبع تغذیه و شارژینگ : منبع تغذیه واحدی است که ولتاژ لازم برای بلوک های دیگر را فراهم می کند .این بلوک از دو واحد CCONT و شارژینگ درست شده است . CCONT از رگلاتور های مختلفی تشکیل شده که داخل یک بسته بندی قرار دارند.واحد شارژینگ نیزقطعاتی هستند که از طریق ولتاژ دریافتی از آدابتور باتری را شارژ می کنند . نام دیگر آی سی شارژ chaps  میباشد.


 

+


design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir